54
Fotogalerie

Olympus Tough TG-5: seznamte se s novým modelem odolného kompaktu

Pátá generace oblíbené řady pokročilých outdoorových fotoaparátů z dílny Olympusu přichází s novým snímačem, funkcemi sledování trasy, 4K a vysokorychlostním videem a také propracovanějším ovládáním.

Jak se zdá, odolným kompaktům v posledních letech zvoní hrana, podobně jako levným kapesním fotoaparátům, které z trhu vytlačuje, resp. již vytlačila rozrůstající se masa fotomobilů.

Olympus společně s Fujifilmem zůstávají snad posledními výrobci pravidelně produkujícími odolné kompakty. Jinak: Canon uvedl model PowerShot D30 již před třemi roky, Panasonic to zdá se „zabalil“ před dvěma lety a poslední outdoorový Nikon Coolpix AW120 (dětskou řadu „S“ záměrně pomíjím), který mimochodem nebyl vůbec špatný, už také oslavil třetí narozeniny.

front.jpg

Olympus se zatím v tomto segmentu stále činí – zkraje loňského roku představil model nižší, levnější řady s méně světelnou optikou – Tough TG-870 a posléze, na začátku minulého léta se dokonce odvážně vydal do světa akčních kamer.

Letošní novinka Olympus Tough TG-5 staví na osvědčených kvalitách svých předchůdců, mezi něž se řadí především – u odolných kompaktů – nadstandardně světelná optika (F2–4,8) s přepočteným rozsahem ohnisek 25–100 mm. Objektiv je výborně vybaven pro fotografování makra: v režimu Microscope lze ostřit od 1 cm a k dispozici je také mód Microscope Control, v němž lze pomocí zoomovací páčky měnit poměr zvětšení až na 44,4×, při čemž je samozřejmě nutné počítat s poklesem kvality obrazu typickým pro digitální zoomování. Mimo to jsou dostupné jako „makro“ funkce také Focus bracketing a Focus stacking.

back.jpg

Přední část objektivu je vybavena závitem na filtry s průměrem 40,5 mm. Ohniskový rozsah objektivu lze tak rozšířit prostřednictvím předsádek – širokoúhlé FCON-T01 a tele předsádky TCON-T01; oba konvertory jsou samozřejmě voděodolné. Aby se předešlo zamlžení přední čočky při rychlé změně teplot, je tato chráněna dvojitým ochranným sklem.

Olympus Tough TG-5 je osazen 1/2,33" BSI-CMOS snímačem s efektivním rozlišením 12 Mpx, což je o 4 Mpx méně než u předchůdce. Snížení počtu pixelů by mělo přinést čistší obraz bez nežádoucích obrazových artefaktů. Citlivost lze nastavit v rozsahu hodnot ISO 100–12 800. Zpracování obrazu má nově na starosti procesor TruePic VIII, tentýž, který najdeme také v Olympusu E-M1 II. Kromě komprimovaného formátu je, jak je u této řady zvykem, podporováno také ukládání souborů ve formátu RAW. Závěrka pracuje rychlostí 1/2–1/2 000 s. Výrobce to sice neuvádí, ale je velmi pravděpodobně, že „TG-5“ bude jako předchůdce vybaven ND filtrem.

up.jpg

Pro mnohé jistě důležitou novinkou je rozšíření možností natáčení videa. Fotoaparát nyní umí zaznamenat 4K videosekvence (3 840 × 2 160 px) při snímkové frekvenci 30 či 25 sn./s a datovém toku 102 Mbps. Videoamatéři jistě ocení taktéž režim slow-motion, tedy vysokorychlostní video – se 120 sn./s ve Full HD či 240 sn./s. v HD rozlišení. K dispozici je také časosběrné snímání.

A nyní k parametrům, kvůli nimž si pořizujeme odolný kompakt především – odolnosti a outdoorové výbavě. Tělo Olympusu Tough TG-5 je komplexně utěsněno proti vniknutí nežádoucích kapalných, plynných i tuhých návštěvníků. Fotoaparát odolá mrazu do -10 °C, pádu z 2,1 m, stokilovému tlaku a lze ho ponořit do hloubky 15 m.

side.jpg

Externí ovládací prvky jsou u odolným kompaktů, právě z důvodu větší odolnosti, omezeny na minimum. Pro tuto řadu outdoorových Olympusů to ovšem zas tolik neplatí. Do zadní stěny je vedle 3" displeje s poměrně nízkým rozlišením 460 000 bodů zapuštěn vedle tradičního 4směrného voliče kruhový ovladač sloužící k volbě fotografického režimu, který – nezvykle – kromě automatického, programového a scénického režimu zahrnuje též mód priority clony. Bez povšimnutí by neměly zůstat ani speciální funkce jako makro, HDR, Live Composite či tzv. Pro Capture zaznamenávající sérii záběrů rychlostí 10 sn./s. To však u této modelové řady není ničím novým, na rozdíl od „fungl“ nového rolleru na horní stěně přístroje, který slouží k nastavení parametrů (např. kompenzace expozice).

box.jpg
Volitelní pouzdro PT-058

A co zmíněná outdoorová výbava: V těle fotoaparátu je zabudován GPS modul k záznamu zeměpisných souřadnic, k dispozici je také elektronický kompas, měřiče tlaku a teploty, i snímač zrychlení. Veškerá data se, po posunutí páčky na těle aparátu, zaznamenávají do tracklogů, která lze později zobrazit v telefonu, prostřednictvím aplikace Ol.Track. Možnost bezdrátového propojení fotoaparátu s chytrými zařízeními přes software Ol.Share je samozřejmostí.

Jakožto přístroj do terénu je Olympus Tough TG-5 skladný – jeho rozměry činí 113 × 66 × 32 mm – a s váhou 250 g (vč. baterie a karty) poměrně lehký.

K fotoaparátu je celá řada příslušenství:

  • LG-1 – světlovod rozvádějící světlo z LED lampy plynule po obvodu objektivu
  • FD-1 – kruhový zábleskový difuzér
  • TCON-T01 – telekonvertor
  • FCON-T01 – předsádka typu rybí oko
  • PRF-D40.5 PRO – Ochranný filtr
  • CLA-T01 – redukční kroužek pro nasazení předsádek a filtru
  • CSCH-123 – sportovní držák pro připevnění na popruh či pásek
  • CSCH-121 – měkké pouzdro
  • CHS-09 – plovoucí řemínek pro potápění a šnorchlování
  • CSCH-126 – silikonový obal chránící fotoaparát před odřením a nárazy
  • PT-058 – podvodní pouzdro vodotěsné do 45 metrů pod hladinou

S Li-ion akumulátorem LI-92B by na jedno nabití mělo být možné pořídit 340 snímků. Kompakt se bude prodávat ve dvou barevných variantách, černé a červené, od června za cenu 449 USD, oficiální cena pro ČR zatím nebyla určena.

Určitě si přečtěte

Články odjinud