Samsung Galaxy S9, S9+ a Nokia 8 Sirocco – co umí jejich fotoaparáty?

2.  3.  2018 | Adam Kos | 1

Ve španělské Barceloně právě proběhl Mobile World Congress, kde se výrobci mobilních telefonů předhánějí v tom, kdo představí našlapanější smartphone. Své novinky představil Samsung i Nokia. Co umí jejich fotoaparáty?

GSMA Mobile World Congress je kombinací největší světové výstavy mobilního průmyslu a konference s předními představiteli zastupujícími mobilní operátory, ale i výrobce zařízení, poskytovatele technologií a také samotné prodejce.

Aktuální ročník se koná od 26. února do 1. března a očekává se, že jej navštíví více jak 100 tisíc lidí. Ti se mohou seznámit s produkty z více jak dvou set zemí celého světa.

Samsung Galaxy S9 a S9+

Mobilní telefony společnosti Samsung – Galaxy S9 a S9+, jsou pokračovateli této úspěšné řady. Designově tedy příliš nepřekvapí, protože inovací je pomálu. To hlavní, co se změnilo, je schované uvnitř telefonů. Jako první na světě pak přicházejí s proměnlivou clonou u fotoaparátů. Ta dosáhla i rekordní hodnoty.

Obrázek 1.jpeg
Nové telefony budou k dostání ve čtyřech barevných variantách.

Oba telefony mohou při ideálních světelných podmínkách fotografovat s clonou F2,4. Jakmile ale světla ubyde, automatika ji otevře na rekordní hodnotu F1,5. Takové číslo jsme v mobilních telefonech ještě neviděli, protože lídři v tomto ohledu Samsung Galaxy S8 a Note 8 dosahovali hodnoty F1,7. Oba modely nabízejí 12Mpx „Super Speed“ snímač s automatickou redukcí šumu. Noční snímky by tedy neměly mít mezi ostatními mobilními telefony konkurenci.

Google Pixel 2 vede žebříček nejlepších mobilů DxO Mark Google Pixel 2 vede žebříček nejlepších mobilů DxO Mark

Oproti menšímu modelu je ten s přídomkem plus osazen ještě druhou kamerou poskytující dvojnásobné přiblížení. Stejný objektiv Samsung použil již u zmiňovaného modelu Note 8. Uživateli tak vyjma zoomu poskytne i lepší práci při fotografování v portrétovém režimu. Její clona je F2,4, i ona však poskytuje optickou stabilizaci obrazu.

Obrázek 2_1.jpeg
Model S9 je osazen 5,77“ displejem, jeho větší sourozenec pak má úhlopříčku 6,2“. Oba displeje jsou typu AMOLED s WQHD rozlišením.

Samsung se zaměřil i na natáčení zpomaleného videa – super-slow-motion. Jeho nové modely tak zvlánou nahrát 720p video při 960 sn./s po dobu dvou desetin sekundy. Protože chytit takový moment by bylo obtížné, tak si ještě před natáčením záznamu určíte na displeji výřez. Až se do něho pohybující objekt dostane, natáčení zpomaleného videa se aktivuje. Výsledek pak budete moci ještě různě editovat.

Obrázek 3_3.jpgObrázek 3_2.jpgObrázek 3_1.jpg
Takto vypadá natáčení super zpomaleného videozáznamu.

Přední fotoaparát je osazen 8Mpx snímačem a objektivem s clonou F1,7. Po vzoru Applu a jeho Animoji u iPhonu X bude umět pomocí funkce AR Emoji vytvářet animované emotikony na základě vašich grimas. Samozřejmě nadále slouží i k odemykání zařízení pomocí skenu obličeje.

iPhone X vs Samsung Galaxy Note – fotoparametry iPhone X vs Samsung Galaxy Note – fotoparametry

Start prodeje je stanoven na 16. března. Cena menší 64GB varianty je 21 999 Kč, model plus ve stejné paměťové verzi pak vyjde na 24 499 Kč. Za větší 256GB verze si v obou případech připlatíte 2 500 Kč.

Nokia 8 Sirocco

Společnost Nokia se snaží získat svou zašlou slávu, a proto na veletrhu představila hned několik modelů. Tím nejzajímavější je však ten, který nese označení 8 s přídomkem Sirocco, kterým odkazuje na svůj dřívější legendární model.

Obrázek 4.jpeg
Nokia představila čtyři nové telefony s Androidem a jeden tlačítkový model.

Hlavní fotoaparát je vybaven 12Mpx snímačem s velikostí pixelu 1,4 μm a objektivem se světelností F1,75. Přítomen je ale i teleobjektiv s dvojnásobným optickým přiblížením, který však nabízí 13Mpx snímač s pixely o velikosti 1,0 μm. Jeho clona je F2,6.

Obrázek 5_1.jpegObrázek 5_2.jpeg
Nokia 8 Sirocco nabízí 5,5“ OLED displej s QHD rozlišením, poměr stran je 16:9.

Nokia dlouhodobě spolupracovala s firmou Carl Zeiss a nejinak je tomu i v tomto případě. Na trhu by se Nokia 8 Sirocco měla objevit během dubna za cenu cca 19 000 Kč.

Další článek »

Diskuze
1 příspěvek
Témata článku: Technika, Fotomobily, Samsung
Sdílet článek
Další mobilní weby